A burgonya és az édesburgonya - két kiváló társ a konyhában!

Ugyan ki ne ismerné a burgonyát? Noha egy nagyon változatosan elkészíthető, laktató alapanyag, mivel magas a szénhidráttartalma - és ráadásul legtöbbször olajban sütve kerül az asztalunkra -, így a közhiedelem méltatlanul egészségtelennek bélyegezte meg ezt az egyébként nagyszerű zöldséget.
Pedig megfelelően elkészítve és mértékkel fogyasztva egészségünk egy fontos barátjára tehetünk szert benne!
Határozottan jobb a marketingje a krumpli “kistestvérének”, a batátának (vagy édesburgonyának), amely egyébként csak távolról rokona gumós kollégájának, hiszen valójában nem is a burgonyafélék-családjába tartozik. Az édesburgonyát gyakran ajánlom praxisomban az egészségmegőrző hatása, bélflórát támogató jellege és a változatosságra való ösztönzés miatt is. Édeskés íze miatt általában a kisebbek is örömmel fogyasztják, így remek alternatíva lehet a kisgyermekes szülőknek is az étkezések színesebbé tételéhez.
Mit készíthetünk a burgonyából és a batátából?
Szinte bármit, hiszen mindkét zöldség azonos módon készíthető elő és használható fel. Lényegi különbséget talán csak a batáta édesebb íze okoz, amely így alkalmassá teszi - a sütőtökhöz hasonló módon - az édesebb ételek alapanyagául is.
-
Roppant gyors, egyszerű, ugyanakkor ízletes elkészítési mód a sütőben való sütés: akár kockára, akár vékonyan házi chipsnek szeletelve. Nyakon önthetjük olívaolajjal vagy tökmagolajjal, és ízesíthetjük kedvenc fűszereinkkel - például rozmaringgal. Remek és a boltinál jóval egészségesebb snack ötlet a gyerekek számára is!
-
Készíthetünk főzeléket vagy krémleveseket - akár a batátából is!
-
Pürének, lepénynek, köretnek és levesbetétnek szintén kiváló mindkét alternatíva! Talán csak a gulyásleves kívánja meg igazán az igazi krumpli ízét…
Milyen ízekkel kombinálhatjuk a burgonyát és a batátát?
-
Mindkét zöldség remekül párosítható a rozmaring, a fokhagyma, vagy akár a kevert olasz zöldfűszerek ízvilágával.
-
Míg azonban a krumpli kiválóan ízesíthető a köménymaggal, addig ezt a kombinációt az édesburgonya esetében nem ajánlom. Utóbbit érdemes inkább gyömbérrel, fahéjjal, pirospaprikával, esetleg chilivel feldobni. Az izgalmasabb ízvilágokra nyitottabbak pedig készíthetik kókuszzsírral, vagy megbolondíthatják egy pikáns mézes-chilis szósszal is!
Miért érdemes fogyasztanunk a burgonyát és a batátát?
Burgonya: Számos vitamin (B-, C-vitaminok), több ásványi elem (kálium, magnézium) és antioxidáns található benne, amelyek miatt bátran kijelenthetjük, hogy egy igazi egészségvédő superfood-ról van szó!
Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy kiváló élettani hatásai és magas rosttartalma miatt, megfelelően elkészítve és kis mennyiségben fogyasztva inzulinrezisztencia esetén is jót tesz. Ahhoz, hogy vércukor kiegyensúlyozó hatása a legjobban érvényesüljön, érdemes vízben puhára főzve egy éjszakára a hűtőbe tenni, majd másnap langyosan (nem melegen!) elfogyasztani.
Jó hír a gluténérzékenyek számára, hogy a burgonya gluténmentes, így remek alternatívát jelenthet a mentes ételek elkészítésekor is.
Édesburgonya: Igazi meglepetés-zöldség, hiszen édes íze ellenére kifejezetten jót tesz a vércukornak! Magas rost- és vitamintartalmának (A-,B-,C-vitaminok) köszönhetően számos jótékony hatással rendelkezik: többek között támogatja a szem egészségét, az agyműködést és az immunrendszer ellenállóképességét is, de ami miatt kifejezetten sokszor ajánlom ügyfeleimnek, az a természetes bélflórarendező hatása.
Kiváló élettani hatásaik miatt érdemes tehát mindkét zöldséget rendszeres szereplőként felvennünk a heti menübe. Szerencsére a szezonzáró MyFarm kosarak is bővelkednek eme gumós finomságokban, így már nem is marad más hátra, csak a megfelelő recept kiválasztása!