A hónap zöldsége: A retek

A retket az egész világon termesztik és leginkább nyersen fogyasztják, kissé csípős ízű, ropogós salátanövényként. Évente körülbelül 7 millió tonna retket termelnek világszerte, ami a globális zöldségtermelés nagyjából 2% -át teszi ki.
A retkek ízét – az azonos növénycsaládba tartozó mustárhoz, tormához és káposztafélékhez hasonlóan- a növények által termelt különféle kémiai vegyületeknek köszönheti, s ezen vegyületek miatt kevés kártevőtől és betegségtől szenvednek.
A növények jellemzője, hogy gyorsan csíráznak és gyorsan növekednek - a kisebb fajták egy hónapon belül készen állnak a fogyasztásra, míg a nagyobbak kifejlődése több hónapig is eltarthat. A gyökérbőr színe a fehértől a rózsaszínig, a pirosig, a liláig, a sárgaig és a zöldtől a feketeig terjed, de a hús általában fehér.
A retek remek C-vitamin forrás, amely segíthet a betegségek elleni küzdelemben: vitamin és ásványi anyag tartalma növeli a szervezet immunitását, csökkentheti a magas vérnyomást és a köszvényes panaszokat. A C-Vitamin mellett nagy mennyiségű folsavat, B-vitamint, K-vitamint, káliumot, mangánt, magnéziumot, kalciumot , és vasat is tartalmaz. A retekfogyasztás nagyon hasznos a gyomornak és a májnak, mert segíti a méregtelenítési folyamatokat, rosttartalma pedig megakadályozza a székrekedés kialakulását. A retek kifejezetten diétabarát élelmiszer: 100 gramjában mindössze 16 kalória található, és 4 g szénhidrát.
Bár a retek híres arról, hogy nagyon jól eltartható hűtőszekrényben is, mi mégis azt javasoljuk, hogy a hónapos retket a vásárlás vagy felszedés után a lehető leghamarabb fogyasszuk el, hiszen íze, állaga és vitamintartalma ekkor a legoptimálisabb. Akkor a legegészségesebb, ha nyersen fogyasztjuk, de meg is főzhetjük/süthetjük, ráadásul gumója mellett levelei is felhasználhatók köretek vagy smoothie-k készítéséhez.
Nektek mi a kedvenc retkes receptetek, vagy mit látnátok szívesen receptként a MyFarm blogban? Kommentjeiteket várjuk az instagramon vagy a Facebook csoportunkban!